Tuczno

Ma już ponad 700 lat

Tuczno – mała miejscowość 12 km na płn. – zach. od Inowrocławia jest miejscowością o ponad 700-letniej historii, czyli dłuższej niż Bydgoszczy – miasto wojewódzkie

Co wiemy o Tucznie?

Jan Długosz wspomina Tuczno w roku 1298 pisząc o królewszczyznach w starostwie inowrocławskim. Nazwa ta powtarza się na mapie Polski kilkakrotnie, i tak np: mamy Tuczno koło Wałcza, koło Pobiedzisk, rzeka w powiecie grójeckim (lewy dopływ Bugu), jezioro przy ujściu Wizny do Prypeci na Ukrainie. No i oczywiście Tuczno – jezioro i wieś o tej samej nazwie w powiecie inowrocławskim.

Co oznacza słowo “Tuczno” ?

Otóż zawsze tłumaczono tę nazwę jako: żywi, dobrze żywi (mowa o jeziorze). To prawda, w wodach jeziora Tuczneńskiego zawsze znajdowały się niewyczerpane zasoby ryb.

Trochę historii

W 1298 roku w Tucznie powstała pierwsza świątynia, mianowicie kościół św.Ap. Piotra i Pawła. Fundatorami kościoła byli książęta kujawscy.
W roku 1359 ziemię tuczneńską otrzymuje od Kazimierza Wielkiego książę gniewkowski Władysław Biały. Po śmierci żony Władysław oddaje wspomniane ziemie królowi, który w swym testamencie zapisuje ziemie inowrocławsko-tuczneńnskie swemu wnukowi księciu słupskiemu Kazkowi.
W roku 1377 za poręką Ludwika Węgierczyka władzę nad Kujawami przejmuje Władysław Opolczyk. O jego przychylności dla Kujaw świadczy przywilej dla inowrocławskich tkaczy sukna wydany właśnie w Tucznie 28 marca 1380 roku. Opolczyk w służbie dworu węgierskiego sprzyjał Krzyżakom, dlatego aby powstrzymać ich wpływy naciskano na Władysława aby bardziej się związał z dworem wawelskim. Opolczyk wydał swoją córkę Jadwigę za brata Jagiełły Wigunta. Było to w roku 1390, a w posagu Opolczyk zapisał Inowrocław i ziemię Tuczneńską. Wigunt z Jadwigą objęli zarząd tych ziem 12 maja 1390 roku.
Długosz w opisie drogi króla Władysława Jagiełły pisze pod datą 6 października 1409:

Król przez Szarlej,Tuczno idzie do Bydgoszczy na Koronowo pod Grunwald.

Widać, że Tuczno było ważną miejscowością w tamtych czasach…

Rozwój Tuczna zapoczątkowany został w drugiej połowie XIX w. kiedy właścicielką ziem Tuczneńskich była dziedziczka Tekla Wichlińnska z Czajkowskich. Wtedy to w roku 1883 organizuje się Towarzystwo Akcyjne Cukrownia Tuczno z kapitałem miliona marek. Grunt pod budowę Cukrowni w Tucznie Towarzystwo zakupiło od wspomnianej właścicielki ziemskiej – Tekli Wichlińskiej.

Budowę Cukrowni Tuczno zleconą firmie Rohring i Konig ukończono już w roku 1884. W tymże roku przeprowadzono pierwszą kampanię trwającą 43 dni.

Ważnym dla Tuczna wydarzeniem było również wybudowanie murowanego kościoła w stylu neogotyckim ufundowanego przez rodzinę Wichlińskich. Ważniejszym elementem świątyni są organy, zamówione już przed ukończeniem budowy u Spiegla zamieszkałego w Reichtalu na Śląsku.Przy odbiorze organy testował organomistrz Dębińnski z Poznania. Szczególną ozdobą kościoła są witraże figuralne wykonane we Wrocławiu przez Henryka Wintera

Kliknij poniżej na lista uczniów !!!

W dniu 5 lipca 2003 r. w Tucznie k/Inowrocławia spotkali się po 38 latach uczniowie szkoły podstawowej, którą ukończyli w czerwcu 1965 r.

Była to ostatnia klasa, która Szkołę Podstawową kończyła po 7 latach nauki.

Kliknij na zdjęcie !